1. nädal // Yoda: The Greatest Teacher, Failure Is
Mis on läbikukkumine? Kas 62 miljonit dollarit maksnud, aga kasutusse mittejõudnud AI vähiraviprogramm võib olla edukas? Kuidas mõõta 170 miljonit dollarit neelanud ja kommertseduta jäänud nutitelefoni edutust? Kas maailma kiireim superarvuti võib olla läbikukkumine?
2013. aastal teatas MD Anderson Cancer Center IBM Watsonil põhineva vähidiagnostika programmi alustamisest. Kärmelt hakkas progressiivne tehnoloogiajakirjandus kuulutama uue aja koidikut ja kadu luust-ja-lihast arstidele. Uue aja imemasinate ees hakkasid robotitele juba tööstuses sõja kaotanud "sinikraede" kõrval hirmu tundma ka "valgekraed" - kogu maailma pankurid, ärikonsultandid ja juristid kogunesid hirmunult konverentsidele ja brainstorm'idele, üritades mõista uut ohtu tulevikust. 4 aastat ja 62 miljonit dollarit hiljem teatas MD Andreson Cancer Center programmi lõpetamisest. Vaikselt. Pressini jõudis uudis aasta hiljem. Sest ühegi diagnoosini ei jõutud. Kindlasti sai projektimeeskond ja haigla juhtkond sule sappa ja mõnitava naeru osaliseks?
2014. aastal tuli Amazon oma varasema Fire tableti edu najal turule oma nutitelefoniga. Amazon Fire Phone oli imepäraste omaduste ja ägeda spetsifikatsiooniga järjekordne iPhone killer. Kuna iPhone elab ikka veel, siis teame täna, et tegemist oli järjekordse läbikukkumisega, keegi telefoni ei armastanud ja lõpuks hinnaga 0,99 dollarit pakutud imetelefon leidis vaid 35 000 ostjat. Võrdluseks - 2014. aasta II kvartalis müüdi 8 miljonit Nokia / Microsoft Lumia telefoni ning isegi need tulemused paigutasid Lumia ebaõnnestujate leeri. 2015. aastal andis Amazon alla ning kandis allesjäänud laovarud - 170 miljonit dollarit - lihtsalt maha. Fire Phone loonud Amazon Lab126 peksti muidugi laiali?
1956. aastal alustas IBM uut ja vägevat Stretch projekti. Kibedas konkurentsis UNIVACiga oli vaja ehitada maailma kiireim superarvuti. 5 aastat pingutust ja 1961 valmis IBM 7030 - maailma kiireim superarvuti, mis turule tulles näitas maailmale imelist uut tehnoloogiat (pipeline'ing, memory protection, memory interleaving ja muu selline, mis kõlab tähtsalt, kuid jääb mulle isiklikult raskesti hoomatavaks), oli 30-40 korda kiirem oma konkurentidest ja arvutusvõimsuse troonil 1964. aastani. Igavene au ja kuulsus loojatele, preemiad, edutamised, uued projektid?
Ei.
IBM 7030 projekti loetakse läbikukkumiseks. Sest klientidele oli lubatud olemasolevatest 100 korda kiiremat arvutit. Seega jäädi lubatule alla 2...3 korda ja oli isegi ime, et arvuti hinda algselt 13,5 miljonilt dollarilt vaid 7,8 miljonile alandada tuli. 9 arvutiga piirdunud projekti juhtinud inimestel tuli päris kibedalt võidelda oma koha eest päikese all.
Aga.
Üllatuslikult hindas MD Andreson Cancer Center ilma igasuguse tulemuseta lõppenud tehisintellektiga vähi ründamise projekti edukaks. Jah, vähidiagnoosideni ei jõutudki. Kuid selle käigus õppis haigla personal, lisaks IT-le juhtkonnast meditsiinitöötajateni tundma kognitiivse tehisintellekti võimalusi ning kasutame uue aja saadikut muudel, märksa vähem ambitsioonikatel eesmärkidel. Käiku lastud tehisintellektil põhinevad rakendused aitavad leida öömaja ja toitluspakkumisi patsientide peredele, märgata finantsabi vajavaid patsiente ning lahendada haigla personali IT probleeme. Tervikuna on tõusnud patsientide rahulolu, paranenud haigla majandustulemused ning personali rahulolu töötingimustega.
Sarnaselt jäi Amazon rahule Fire Phone loomisel saadud "kogemusega". Amazoni pealik Jezz Bezos kommenteeris fopaad tõdemusega, et ehkki Fire Phone saaga teda otseselt õnnelikuks ei tee, on tema ja Amazon.com läbikukkumistega teeninud miljardeid dollareid ning ettevõtete eduks ongi ainuvõimalik julgelt eksperimenteerida, olla valmis läbi kukkuma ning kindlasti läbikukkumistest õppida. Lab126 näitas, et peremehel oli õigus ning Fire Phone kurvast kogemusest õpitu alusel pani aluse Amazoni Alexa ning Echo tooteperedele.
Ja samas võtmes oli happy end ka IBM 7030 projektil. Ehkki turukonkurentsist üles puhutud kõrgendatud nõuetele ebarealistlike lubadustega vastamine tõi suure tagasilöögi, sundis ambitsioonikas eesmärk rakendama uudseid arhitektuurilisi lahendusi. IBM 7030 projektimeeskond rehabiliteeris ennast ikooniliselt edukas IBM System/360 projektis, mis viis lõpuks kommertseduni ebaõnnestumisest sündinud innovatsiooni.
Seega mis on läbikukkumine? IBM 7030, AI ja Watsoniga vähiravi ning Fire Phone paistsid kõik läbikukkumistena. Kui kõigist neist ebaõnnestumisest oskasid IBM, MD Andreson Cancer Center ning Amazon õppida. Ja tänu õppimisele ning õpitu praktikas rakendamisele panid need ebaõnnestumise aluse uuele, kohati ootamatule edule.
Ja nii vaadates pole õppetunniga lõppenud ebaõnnestumine pelgalt läbikukkumine. Targalt toimides on õppides ebaõnnestumine uue edu seeme. Aga kui ebaõnnestud ilma sellest õppimata, siis pole see pelgalt läbikukkumine. See on võimaluse ja elu raiskamine.
Kommentaarid
Postita kommentaar